O cenie monety decyduje w zasadzie jej wartość historyczna, rodzaj kruszcu, w którym została wybita i wielkość emisji. Nietrudno się domyśleć, że im mniejszy nakład, osiągający czasem tylko kilka sztuk, tym większe powodzenie na rynku numizmatycznym będzie miała moneta, a cena jej będzie stale rosła. Najwyższe ceny monet, sięgające nawet miliona dolarów notuje się na aukcjach amerykańskich. Po raz pierwszy milion dolarów został przekroczony w 1996 roku, kiedy to za pięciocentową monetę z 1913 roku zapłacono 1 480 000 dolarów. Najwyższą cenę wynoszącą 7 850 000 dolarów zapłacono za pierwszego srebrnego dolara wyemitowanego w 1794 roku. Szczególnie wyróżniającą się monetą jest egzemplarz o nominale miliona dolarów kanadyjskich wybity w Mennicy w Kanadzie.

Wyemitowano 5 monet o wadze100 kg. Każda została wykonana ze szczerego złota. Jest to najcięższa moneta świata. Cena nominału przekracza już cztery miliony dolarów amerykańskich. Kanada jest prężnym rynkiem numizmatycznym. Są tam częste emisje w niskich nakładach monet srebrnych i złotych wzbogaconych kryształkami Svarowskiego (szlifowane kryształy imitujące diamenty) w różnych kolorach. Na uwagę zasługuje kanadyjska kwadratowa moneta z wizerunkiem zagrożonych gatunków zwierząt. Są to monety srebrne platerowane złotem.
Polska jest drugim po Niemczech rynkiem numizmatycznym w Europie, jest też w czołówce światowej lecz nie na samym szczycie. Ceny monet nie są tak wysokie jak na aukcjach amerykańskich, ale i tak jeden milion dolarów za egzemplarz został przekroczony. Cenę 1 380 000 dolarów osiągnięto w 2008 roku na nowojorskiej aukcji za studukatową monetę Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Monetę wybito w Mennicy w Bydgoszczy. Coraz częściej zdarzają się transakcje za 100 000 zł a nawet 500 000 zł. Przyzwoitą sumę jak na polskie warunki osiągnięto na aukcji w 2010 roku za monetę pięciorublową Mikołaja II z 1895 roku. Imperial sprzedano za 644 000zł.Zainteresowanie numizmatyką w Polsce ciągle rośnie. Przybywa kolekcjonerów monet, a co za tym idzie, aukcje numizmatyczne są coraz częstsze.