Kapsle czy holdery co lepsze?

W czym przechowywać monety? Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy numizmatyk. Nie można ich zostawić w portfeliku, czy też w tekturowym pudełku, bo podczas kontaktu z innymi będą się rysować. Każda moneta jest cenna dla swojego posiadacze, ale powstaje problem jak je przechowywać, by nic nie straciła ze swojego piękna. Nie można przecież zamknąć je za szybą, bo wtedy będziemy podziwiali jedynie jej jedną stronę. Na rynku jest dość duża oferta skierowana do numizmatyków, a dotycząca przechowywania numizmatów. Każda z nich ma swoich zwolenników oraz przeciwników.

Zdjęcie znalezione na stronie E-numizmatyka.pl

Swoje poglądy przedstawiają na forach poświęconych numizmatyce. Każdy z nich przedstawia swoje doświadczenia z którąś z metod i sposobów przechowywania monet. Jedni chwalą kapsle, inni holdery, jeszcze inni chcą czegoś innego. Dla laika te nazwy brzmią jak zaklęcia czarnoksiężnika, lub też chińszczyzna. Czym więc są te wymienione klipsy, czy hodery. Kapsle są to wykonane z tworzywa sztucznego pojemniki mniej więcej wielkości wewnętrznej dopasowanej do wielkości monet. Wewnątrz moneta nie ma kontaktu z powietrzem, więc nie śniedzieje. W ten sposób przechowywane są przeważnie monety kolekcjonerskie. Kapsle są dość drogie i nie można ich trzymać za bardzo luzem.

Do przechowywania monet w kapslach potrzeba zakupić specjalne palety bądź też pudła. Według niektórych ciężko jest skatalogować monety umieszczone w kapslach. Jednak największym pozytywem jest to, że w normalnych warunkach z monetą się nic nie dzieje. Holdery – są to samoprzylepne papierowe, lub kartonowe opakowania, które mają celofanowe okienko na monetę. Holder podobnie jak kapsle ogranicza dostęp powietrza do monety. Łatwiej jest skatalogować monety umieszczone w takich holderach. Monety tak zabezpieczone można umieszczać w specjalnych klaserach. Niektórzy jednak nie wypowiadają się optymistycznie na temat takiego przechowywania monet. Uważają, że klej umieszczony na kartoniku może zanieczyścić monetę. Obie te metody dość dobrze chronią monety, a który zastosuje numizmatyk zależy tylko od niego samego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *