Jak uzyskać sztabkę menniczą?

Jak uzyskać menniczą sztabkę złota? Na to pytanie zazwyczaj usłyszelibyśmy odpowiedź, że należy udać się do banku, który ma w swojej ofercie takie sztabki i dokonać zakupu takiej ilości sztabek wykonanych z tego kruszcu jakie nas interesują. Ale czy wie ktoś jak takie sztabki są produkowane, jak wygląda cały cykl produkcyjny od wydobycia rudy, do właśnie dokonania zakupu w interesującym nas banku? Zapewne dla większości jest to tajemnica, jednak nie każdy jest jej ciekawy.

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl

Proces technologiczny polegający na stałym czyszczeniu i ponownym przetapianiu złota w mennicach jest dość skomplikowany i strzeżony z największym poświęceniem Co jest takiego w produkcji złota czego nie można udostępnić ogółowi? Co sprawia, że złote sztabki są tak pożądane na świecie, że ich sprzedaż często jest limitowana? Zainteresowanie złotem jest na pewno spowodowane jego wzrostem wartości. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość sztabek wykonanych z tego kruszcu wzrosła o przeszło jedną czwartą. Za uncję złota płaci się przeszło 1000 dolarów. Z tego powodu sztabki są cenione jako świetny sposób na inwestycje.

Zapotrzebowanie na złoto przez przemysł również powoduje wzrost jego ceny. Nawet nieznaczny spadek jego wartości spowodowany wahaniami wartości dolara, do którego wartości jest denominowane nie spowodował spadku zainteresowania tym kruszcem. Złoto było zawsze cenione jako inwestycja. Świetne właściwości chemiczne – nie utlenia się nie wchodzi w reakcję z prawie wszystkimi kwasami, a jedynie z tzw. woda królewską – czyli mieszaniną stężonego kwasu solnego i azotowego powoduje, że już starożytni cenili złoto. Wykonywano ze złota najcenniejsze monety obiegowe.

Jeszcze w dzisiejszych czasach współczesne złote monety są cenione. Nie tylko na zawartość tego szlachetnego kruszcu ale również na ich wartość kolekcjonerską. Sztabki złota stanowią świetny sposób na prezent. I nie jest tu mowa tylko o tych najlżejszych sztabkach wartych około 200zł ale również tych droższych – stanowią one nie tylko zabezpieczenie na przyszłość ale również niektóre są wykonane ze szczególną starannością i przypominają małe dzieła sztuki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *