Holdery co to jest?

Przechowywanie monet dla każdego numizmatyka jest bardzo ważną sprawą. Szczególnie jeśli mamy bardzo cenne monety, które są mało co odporne nie tylko na zarysowanie ale i na pozostawiony przez palce tłuszcz. Nic dziwnego więc, że każdy pasjonat zbierana monet chce by jego monety jak najdłużej wyglądały fantastycznie. Jak jednak tego dokonać w czym przechowywać numizmaty? Jedną z metod przechowywania jest trzymanie monet w holderach – czyli w specjalnych kartonikach mających otwór na monetę. Otwór ten jest chroniony przez folię z tworzywa sztucznego, która nie pozwala na bezpośredni kontakt ze środowiskiem. Monetę do holderu wkłada się bardzo prosto – wystarczy zagiąć kartonik na specjalnych zagięciach i skleić w przygotowanych miejscach.

Zdjęcie znalezione na stronie Sklepkolekcjonerski.pl

Tak zabezpieczoną monetę można dość łatwo skatalogować i prezentować później w klaserze. Holdery można również przechowywać w pudełkach jednak klasery mają tą przewagę, że powodują iż kartoniki te nie rozklejają się. Jednak nic nie trwa wiecznie. Kartoniki te mają dość krótki żywot. Wg opublikowanych przez WCN danych, moneta przechowywane przez 10 lat w holderze może ulec uszkodzeniu. Więc zaleca się by holdery były wymieniane co 5-6 lat. Te tekturowe zabezpieczenia nie są drogie – jedna sztuka kosztuje około 60gr, co w porównaniu np. z kapslami jest niską ceną zabezpieczenia.

Do tego zazwyczaj dolicza się cenę klasera, co troszkę podnosi koszt przechowywania jednej monety. Niektórzy numizmatycy, boją się przechowywać monety w holderach, twierdząc, że klej, który spaja krawędzie holdera może mieć kontakt z monetą, co może spowodować jej uszkodzenie lub też zanieczyszczenie. Rozwiązaniem może być holder zapinany na specjalne zapinki – jednak jest to rozwiązanie dość drogie. Do niezaprzeczalnych zalet holderów należy na pewno zabezpieczenie monety przed wpływem środowiska naturalnego – przed powietrzem, wilgocią. Dotyczy to przede wszystkim holderów samoprzylepnych. Inną zaleta jest to, że można je stosować do różnego rodzaju monet. Nie zależnie jednak od wszystkiego – holdery są bardzo ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o przechowywanie monet.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *