Historia nowoczesna dukatów

Dukat lokalny jest monetą służącą przede wszystkim do promocji miasta bądź gminy, oraz do przypomnienia o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w danym regionie. Dukaty takie w Polsce były bite od średniowiecza aż do końca pierwszej wojny światowej. Jednak warto uświadomić sobie dlaczego stały się one z powrotem takie popularne.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie - Katalogmonet.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie – Katalogmonet.pl

Tak jak już wcześniej wspomniano – dukaty lokalne są doskonałym narzędziem do promocji miast i gmin. Są one przede wszystkim atrakcją turystyczną. Bo któż nie chciałby przywieźć ze sobą pamiątki w postaci monety promującej region, w którym było się w celach turystycznych? Jest to bardzo atrakcyjna pamiątka z urlopu. I urzędnicy miast to spostrzegli. Ponadto jest wiele osób, które kolekcjonują monety. Niektórzy kolekcjonerzy numizmatów nawet specjalizują się w kolekcjonowaniu właśnie nowocześnie wybitych monet lokalnych. Dzięki takim osobom dukaty lokalne nabierają wartości, mimo iż są wykonane z materiałów nieszlachetnych.

Pierwszym dukatem wybitym nowocześnie, w ramach promocji miasta, była moneta wybita dla gminy Jastarnia, która pragnęła w ten sposób upamiętnić siedemdziesięciopięciolecie swojego istnienia. Został on nazwany Merkiem, zgodnie z tradycją kaszubską. Merki to nazwa starożytnych symboli, jakimi niepiśmienni rybacy znaczyli swoje łodzie oraz przedmioty użytku codziennego. Były one czymś w stylu herbów, czy znaków rodowych dla przedstawicieli niższych klas. Dziedziczono je, a miały one znaczenie personalne – dany znak można było przypisać do konkretnej osoby.

W jaki sposób Merki funkcjonowały w gminie Jastarnia? Ich wartość określono na 1:1 ze złotówką. Były one honorowane w wielu punktach usługowych. Merki okazały się być hitem przede wszystkim wśród turystów odwiedzających gminę. Zyskały one również wartość kolekcjonerską. Dziś mają one dla kolekcjonerów wartość około stu złotych. Dlatego też wiele miast i gmin poszło w ślady gminy Jastarnia i wyemitowało swoje dukaty lokalne. Nie ma się zresztą co dziwić – ożywiają one znacznie gospodarkę.

Tak więc, jak zostało wspomniane, dukaty lokalne są idealnym sposobem na promocję miast czy gmin. Turyści wprost uwielbiają wydarzenia związane ze zmianą waluty w mieście. Jest to coś interesującego i przyciągającego uwagę, gdy możemy płacić pieniędzmi innymi niż te, których używamy na co dzień. Wspaniałe i niezapomniane przeżycie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *