Gulden gdański

Wolne Miasto Gdańsk, którego początek to rok 1920 jako autonomiczne miasto państwowe emitowało swoje monety, które zostały wprowadzone do obiegu oraz stanowiły pełnoprawny środek płatniczy. Do roku 1923 natomiast obowiązywał w nim marka niemiecka. Wolne Miasto Gdańsk zajmował obszar około 1900km2, i mieszkało w nim około 360 tysięcy ludzi, tylko 10% stanowiła ludność narodowości polskiej. W roku 1920 ze względu na bardzo dużą inflację oraz brak pieniędzy w obiegu, wprowadzono pieniądz zastępczy. Był on emitowany prze różne instytucje. Były to wykonane z cyny 10-fingówki. Jednakże nie został on nigdy uznany za oficjalny środek płatniczy w Wolnym Mieście Gdańsk.

Zdjęcie znalezione na stronie Pb.pl

Oficjalna własną walutę Wolnego Miasta Gdańsk ustanowił w roku 1923 Sejm i Senat. Wprowadzono wtedy walutę od nazwa 1 guldena, który był dzielony na 100 fenigów co odpowiadało wartości 1/25 funta angielskiego. Angielska stopa mennicza została przyjęta za podstawę. Ustanowiono że wybijane będą monety niklowane, brązowe, srebrne i złote. Ze względu na większość narodu niemieckiego monety te miały napisy niemieckojęzyczne. Projektantem tych monet był Fryderyk Fisher w berlińskiej mennicy. Cześć monet była również wybijana w Utrechcie w Holandii. Natomiast w roku 1923 powstała w Wolnym Mieście Gdańsk –Gdańska Kasa centralna, która stała się pierwszym emitentem nowych pieniędzy.

Również w tym samym roku do obiegu weszły pierwsze monety Wolnego Miasta Gdańsk. Następne w roku wyemitowano kolejne nominały monet. Również w roku 1930 wybito złotą monetę 25 guldenów, której projektantem był Reinhard’a Kullrich’a. W następnych latach miały miejsce jeszcze dwie ordynacje mennicze i kilkakrotnie zmieniano nominały, które były wybijane. Po agresji Niemiec na Polskę w roku 1939 Wolne Miasto Gdańsk włączono do III Rzeszy, zlikwidowano Bank Gdański a walutą ,która zaczęła obowiązywać stała się marka niemiecka. Dzisiaj monety te mają niezwykłą wartość kolekcjonerską, gdyż stanowią jednocześnie dorobek historii narodu i państwa polskiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *