Euro cypryjskie

Cypr w dwa tysiące ósmym roku przyjął euro jako obowiązującą walutę. Jest to wzór monety, z którym wiążą się najdziwniejsze chyba perypetie spośród wszystkich krajów europejskich.

Po pierwsze, tematy zostały odgórnie narzucone projektantom, co jak się ocenia, mogło znacznie zmniejszyć atrakcyjność monet, choć ostatecznie efekt i tak jest bardzo przyzwoity. Jednak wśród projektantów nie ma rodowitego Cypryjczyka, ponieważ projekty są autorstwa Amerykanina Erika Mael i Greczynki Tatiany Soteropoulos.

2 Euro Cypr - zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl
2 Euro Cypr – zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl

Trzy najdrobniejsze eurocenty przedstawiają parę muflonów, które, według pomysłodawców tematu, stanowią symbol unikalnej przyrody Cypru. Przyrodnicy się z tym nie zgodzą, turyści najczęściej nie mają o tym pojęcia, natomiast sami Cypryjczycy niewiele interesują się muflonami, więc pomysł wydaje się nieco dziwny. Najbardziej cypryjski symbol z możliwych, choć już nie symbol przyrody, kyrenia, został umieszczony na pozostałych eurocentach. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza z cypryjskich monet, sama zaś kyrenia czy kirenia, czyli starożytna łódź greckich handlarzy, odwołuje się do wielowiekowej tradycji Cypru oraz silnego związku jego mieszkańców z morzem, nawet wtedy, jeśli dana rodzina nie utrzymuje się z morza, choć to na Cyprze rzadkość. Do historii, a w zasadnie nieomal prehistorii odwołują się monety euro o jeszcze wyższych nominałach, przedstawiające jedną z ikon pradawnej kultury Cypru: figurkę odnalezioną w Pomos, datowaną na trzytysięczny rok przed naszą erą.

Jak do tej pory Cypr nie podjął się emisji żadnej monety euro, która miałaby charakter monety okolicznościowej państwowej, ale i bez tego monety euro z Cypru stanowią dla kolekcjonerów łakomy kąsek. Powody tego są zasadniczo dwa. Po pierwsze, wszystkie monety są zaprojektowane niezwykle starannie- abstrahując już od tego, czy wzór został wybrany dobrze czy źle- mówimy tylko o jakości wykonania. Odciski są ładne i czyste i pod tym względem naprawdę nie można im niczego zarzucić. Drugi powód popularności cypryjskich monet euro jest bardziej prozaiczny: Cypr jest postrzegany jako niem idylliczne miejsce, choć ten obraz tez odbiega od rzeczywistości. Tak czy owak, monety cypryjskie są przez kolekcjonerów traktowane jako egzotyczne, nawet, jeśli pochodzą w gruncie rzeczy z niezbyt odległego zakątka- ostatecznie jednak zagraniczne monety zawsze miały w sobie coś, co przyciągało numizmatyków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *