Dukat lokalny – monety, wykonanie, zainteresowanie

Czym jest dukat lokalny? Jest to jeden z rodzajów bonu towarowego, który może zostać wprowadzony do obiegu przez miasto bądź gminę. W bardziej odległych czasach wszystkie miasta wybijały swoje własne monety, które na ich terenie funkcjonowały w obiegu na takich samych prawach, jak waluta obowiązująca w tym czasie w całym państwie. W dzisiejszych czasach miasta wybijają dukaty lokalne w celu promocji miasta. Są one bowiem pewną atrakcją, mogą zostać użyte do podkreślenia ważnych wydarzeń związanych z danym regionem oraz wzbudzić zainteresowanie mediów, co zawsze jest korzystne dla gospodarki.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl

Wybijanie dukatów lokalnych jest zazwyczaj pretekstem do spotkania się ludności lokalnej, przedsiębiorców oraz turystów w jednym miejscu. Są one bowiem niezwykłą atrakcją. Jednakże, należy pamięta, że w dzisiejszych czasach dukaty – chociaż w danej miejscowości, w określonym czasie można je wymienić na usługi w wielu punktach sprzedaży – nie mają mocy prawnej do zastąpienia środków płatniczych.

Dukaty lokalne są monetami ostatnio bardzo zyskującymi na zainteresowaniu. Wiele miast i gmin właśnie za ich pomocą promuje się. Jest to gratka dla kolekcjonerów, ponieważ wypuszczane w obieg są również monety przygotowane specjalnie dla kolekcjonerów – na przykład złote, bądź srebrne. Niektóre rzadsze monety, mimo że są wykonane z mało cennego materiału, zyskują na wartości dlatego, że jest ich mało i są pożądane przez kolekcjonerów.

Dukaty lokalne są wykonywane za pomocą takich samych technik, jak powszechnie znane monety obiegowe. Jednak przy ich tworzeniu bierze udział o wiele więcej osób. Przede wszystkim są one projektowane przez osoby pełniące urzędy w danym mieście bądź gminie. A to dlatego, że właśnie te osoby wiedzą jakiego wizerunku na monetach potrzebują, by upamiętnić dane wydarzenie. Znane im są również, jak nikomu innemu, symbole wiążące się z historią danego miasta bądź gminy. Dlatego dukaty lokalne są tak wyjątkowym sposobem na promocję. A czasami również są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów. Dlatego wiele z nich jest emitowanych w wydaniach kolekcjonerskich. Czym się one różnią od tych zwykłych monet? Między innymi materiałem z jakiego zostają wykonane. Przy tworzeniu wydań dla kolekcjonerów przeważnie używa się do wykonania ich metali takich jak złoto czy srebro. Dukaty takie mają o wiele większą wartość, niż te wykonywane dla turystów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *