Banknoty polskie po denominacji

Po hiperinflacji z roku 1989 wiadomo było, że trzeba przeprowadzić reformę pieniądza polskiego. Będące w obiegu banknoty i monety traciły szybko swoją moc nabywczą, monety praktycznie zniknęły z rynku. Nowy rząd, nowej demokratycznej Polski we współpracy z zarządem Narodowego Banku Polskiego rozpoczęli prace nad wspomnianą reformą. Pierwszym krokiem było zmniejszenie wielkości stopnia inflacji do poziomu, który zapewniałby wykonalność założeń reformy. Jako ten optymalny poziom inflacji określono 10%. Przed rządem było nie lada wyzwanie, jednak udało się to. Jednocześni z pracami nad zmniejszeniem inflacji pracowano nad nowymi projektami pieniędzy.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Pierwszy projektem były banknoty autorstwa Waldemara Andrzejewskiego – banknoty tworzyły serię „miast polskich”, jednak z uwagi na niedociągnięcia w zabezpieczeniach banknotów zrezygnowano z nich i powierzono opracowanie nowych nominałów Arkadiuszowi Hedrich – który jest również autorem ostatnich banknotów sprzed denominacji. Nowe banknoty tworzyły serię „władców Polski” Banknoty były drukowane pierwotnie w drukarni Thomasa De La Rue w Londynie. Wszystkie mają jako wydrukowaną datę emisji 25 marca 1994. Jest pięć nominałów nowych banknotów 10, 20, 50, 100 oraz 200PLN. Po uchwaleniu Ustawy o denominacji pieniądza polskiego, z dniem 1 stycznia rozpoczęto wprowadzanie nowych banknotów do obiegu.

Na pierwszy rzut poszły trzy niższe nominały. Zastąpić miały pieniądze o nominałach 100000, 200000 oraz 500000PLZ. Banknoty sprzed denominacji o niższych nominałach miały być zastąpione przez monety. Denominacja bowiem była przeprowadzona w stosunku 1:10000, czyli jedna złotówka nowej waluty miała zastąpić dziesięć tysięcy starych złotych. Stare banknoty miały obowiązywać do końca 1997 roku jednak część z nich była wycofywana już wcześniej. W dniu 1 czerwca 1995 roku do emisji weszły dwa najwyższe banknoty 100 oraz 200PLN. Wszystkie banknoty z nowej serii, posiadają bardzo nowoczesne zabezpieczenia, mające je chronić przed fałszowaniem. Nie było w chwili obecnej fałszerstw, których nie można byłoby ujawnić. Stosowane techniki druki, mikrodruki, czy elementy świecące pod wpływem promieniowania UV, jak na razie skutecznie chronią polskie banknoty przed skutecznym fałszowaniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *