Banknoty kolekcjonerskie

W zależności od tego ile pieniędzy chcemy zainwestować w kupno monet oraz od tego, które monety nam się podobają, możemy wybierać w różnych ich typach. Na rynku kolekcjonerskim są banknoty okolicznościowe, na przykład banknot z Janem Pawłem II, którego emisja nastąpi w dniu 16 października 2006 roku. Podstawową zdobyczą numizmatyka pozostają jednak monety. Złote, srebrne, ze stemplem zwykłym bądź lustrzanym. Najcenniejsze są oczywiście serie kolekcjonerskie o ograniczonym nakładzie emitowane przez NBP co miesiąc. Dużą popularnością kupujących cieszy się np. seria “Zwierzęta Świata”. Emisja wydanej srebrnej monety ze świstakiem wyniosła tylko 60 tysięcy.

Zdjęcie znalezione na stronie Biznes.onet.pl

Wartość takiego numizmatu będzie rosła, gdyż identycznych egzemplarzy z pewnością nie przybędzie. Innego rodzaju atrakcję dla inwestora stanowią tak zwane monety bulionowe. Są bite z metali szlachetnych i wydawane w ograniczonym nakładzie. Nie posiadają ceny nominalnej, ich wartość określona jest wartością kruszcu, z którego powstały. W Polsce do najczęściej emitowanych monet bulionowych należą te z wizerunkiem orła bielika. Wartość monet powiązana jest bezpośrednio ze światowymi cenami złota i srebra. Związek ten jest oczywisty w przypadku monet bulionowych – ich ceny rosną Ten pomyślny klimat odbija się również na wartości monet kolekcjonerskich.

Oprócz wartości kruszcu, z którego są zrobione, mają też zaletę bycia unikatowymi egzemplarzami, a ich wartość “numizmatyczna” jest o wiele wyższa od złota zawartego w monecie. Zysk, którego można się spodziewać, decydując się na zakup monet z serii kolekcjonerskich, to nawet 30% w przeciągu kilku zaledwie miesięcy. Kolekcjonerzy na bieżąco śledzą, co dzieje się na rynku numizmatycznym i zawsze starają się wykorzystać najlepszą okazje , by kupić ciekawy egzemplarz po niezbyt wygórowanej cenie. Najczęściej zaglądają do sklepów internetowych, gdzie kupno monet jest najpewniejsze. Nie unikają tez różnego rodzaju giełd i aukcji, ale tam ceny są podbijane, wiec trudno kupić jakiś tani egzemplarz. Tak czy owak, inwestowanie w numizmatykę jest sensowne i bywa opłacalne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *