Banknoty 10 oraz 20 PLN

Już w roku faktycznej zmiany ustroju gospodarczo – politycznego w Polsce 1990, Władysław Baka – Prezes Narodowego Banku Polskiego opracował założenia polityki monetarnej, która zakładała denominację oraz wymianę pieniądza. Początkowo pieniądze miały być zaprojektowane przez Władysława Andrzejewskiego, jednak nie spełniały warunków bezpieczeństwa i projekt został odrzucony. Następny projekt został opracowany przez Arkadiusza Heidrich, który już wcześniej opracował banknoty polskie z końca lat 80, należące do serii „Wielcy Polacy” Opracowane banknoty musiały jednak poczekać do chwili kiedy działania rządu polskiego doprowadzą do zmniejszenia inflacji do poziomu 10 procent.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Udało się to już w roku 1993 i już w lipcu 1994 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił ustawę o denominacji. W tym roku powierzono renomowanej drukarni Thomasa De La Rue z Londynu druk polskich banknotów. Banknoty wszystkie mają jako datę emisji podaną datę 25 marca 1994 roku, jednak pierwsza seria obejmująca banknoty o nominałach 10, 20 oraz 50PLN weszła do obiegu dopiero z początkiem nowego, 1995 roku. Po latach produkowania banknotów o jednakowych wymiarach Narodowy Bank Polski zdecydował się na wyemitowanie banknotów o różnych wielkościach w zależności od ich nominałów.

Najmniejszym nominałem banknotów z pierwszej serii było 10PLN, jego wymiary to 120 x 60mm. Na awersie znajduje się centralnie umieszczona postać pierwszego władcy Polski – Mieszka I. Z lewej strony portretu umieszczono dwie stylizowane rozety romańskie. W lewym dolnym rogu awersu jest umieszczony znak w kształcie kwadratu drukowany wklęsłodrukiem – wyraźny wyczuwany palcami przez osoby niewidzące. Na rewersie widnieje centralnie stylizowany rysunek srebrnego denara z czasów Mieszka I. Na banknocie o nominale 20PLN uhonorowano syna Mieszka I – pierwszego króla Polski Bolesława I Chrobrego. Na rewersie znajduje się rysunek denara z czasów władcy, w tle rewersu banknotu widnieje fragment romańskiej świątyni z Cieszyna, z prawej strony monety stylizowane rysunki lwów z romańskiej płaskorzeźby.. Banknot ten jest w wymiarach 126 x 63mm.

One thought on “Banknoty 10 oraz 20 PLN

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *