Banknoty oraz papierowe formy płatności mają także inne ujęcie. Chodzi nam o prawo oraz o pewne przypisy. W krajach wydawane są najróżniejsze prawa, które dokładnie opisują to , jakimi banknotami możemy się posługiwać. Dlatego w sklepach wszystko jest ujednolicone. To się zmieni, gdy nasz kraj zostanie przyjęty do strefy euro. Wtedy nasz polski złoty i nasze banknoty stracą taką formę prawną na rzecz waluty euro.

Prawny środek płatniczy to bardzo formalna nazwa. Finanse takie przecież są. Tu nie ma powodów do żartów lub do innego zachowania. Trzeba wiedzieć, że trzymamy w swoich rękach pewne możliwości oraz szanse. Pieniądze tak powinny być dobierane. Dlatego nie wydajemy ich na coś, co jest nam niepotrzebne. Przynajmniej nie zawsze. Numizmatyka traktuje nieco inaczej prawa i ujęcia, które opisują tego typu formy prawne. Do historycznych banknotów nie ma takich przykazów i praw. Dlatego nie musimy się niczego obawiać. Nasza kolekcja powinna jednak pochodzić legalnego źródła. W przeciwnym razie trafimy na pewne problemy.
Bardzo mi się podobał fragment w którym autor newsa napisał o niepotrzebnych wydatkach. Może podsunę tutaj myśl. Jeżeli chcemy mniej wydawać to przechowujmy oszczędności w wyższych nominałach np: 500 zł, które niedawno emituje NBP. Nie wydamy tego tak szybko jak 5 x 100 zł.