W latach 1975 – 1995, czyli przez 20 lat obowiązywały banknoty z serii „wielcy Polacy”, pierwszym z serii tych banknotów był Mikołaj Kopernik – pojawił się na dwóch wersjach banknotu o nominale 1000zł, ostatnim był banknot o najwyższym od roku 1924 nominale 2000000 złotych, na którym uhonorowano Ignacego Jana Paderewskiego – polityka i muzyka, genialnego pianistę, kompozytora, ministra spraw zagranicznych oraz premiera w rządzie tymczasowym w roku 1919. Banknot pojawił się już jako banknot nowej Polski z systemem gospodarczym opartym na wolnym rynku. Polski, która przechodziła z powodu transformacji politycznej oraz gospodarczej trudności finansowe oraz gospodarcze.

Pieniądz ten zaprojektowany został przez Arkadiusza Heidricha, a ryt płyty z której był drukowany wykonał Jan Maciej Kopecki. Był dość sporym biletem wyemitowanym przez Narodowy Bank Polski – jego wymiary to 138 x 63 mm. Utrzymany w kolorach ciepłych – brązie, czerwieni, fiolecie. Na awersie widnieje postać Ignacego Paderewskiego. Postać jest umieszczona z lewej strony, jednak bliżej środka. Z jego prawej strony znajduje się nominał, nota prawna oraz podpisy zarządu NBP jego prezesa Hanną Gronkiewicz – Walc oraz Głównego Skarbnika Wiesława Biernatowicza . Druk awersu jest w kolorze szarym oraz fioletowym i wykonany jest w technice stalorytu, czyli wklęsłodruku – druk jest wypukły i łatwo wyczuwalny pod palcami.
Poddruk jest wykonany w offsecie. Awers zawiera również serię oraz siedmiocyfrowy numer, które są powtórzone dwukrotnie i wydrukowane w kolorze czerwonym, druga seria banknotu numerację ma rozłożoną na dole oraz górze awersu, przy czym górna jest w kolorze czarnym dolna, natomiast w czerwonym. Na rewersie banknotu o tym nominale znajduje się godło Polski z roku 1919. Rewers jest wykonany w rewersie, kolorystyka jest wielobarwny. Banknot miał dwie wersje z roku 1992, gdzie w serii A wystąpił błąd na banknocie zamiast treści „Sejm Konstytucyjny” widnieje „Sejm Konstytucyjy”. Ponadto w pierwszej serii znakiem wodnym był orzeł ustanowiony jako godło dla Polskiej Rzeczpospolite Ludowej, natomiast w drugiej serii z roku 1993 znak wodny ma kształt stylizowanej głowy orła pod którą umieszczono stylizowane również litery „R P”