Awers i rewers

Awers oraz rewers to strony monet. Awers jest przednią stroną monety, która może dawać nam wiele informacji. Rewers to odwrotna strona, która przedstawia jedynie wartość, czyli nominał. Jednak rewers posiada także inne właściwości. Tam stosuje się wiele zabezpieczeń. To dla banknotów jest bardzo ważne, gdyż to one są najczęściej podrabiane. Widać, że nie można pozostawić bez opieki pieniędzy. Dlatego emitent cały czas stara się chronić banknoty oraz monety  Z metalowymi krążkami nie ma problemu. Takie znaki finansowe nie są podrabiane.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Proces produkcji jest po prostu za trudny i tym samym nieopłacalny. Monety nie przedstawiają tak wielkich wartości. Awers i rewers to terminy, które dotyczą zarówno monet, jak i banknotów. Dzięki temu numizmatyka także może określić pewne informacje oraz inne tego typu potrzebne elementy, które dotyczą analizowanego banknotu lub monety. Wszystko po to, aby odkryć prawdę o trzymanym w ręce środku płatniczym. Numizmatyków można porównać do detektywów. Jednak cele są nieco inne.

One thought on “Awers i rewers

  1. Zawsze mylił mi się awers i rewers. Często szukam informacji o tym i nigdy nie mogę zapamiętać. Awers to na polskich monetach orzeł, a rewers to druga strona czyli nominał tzw. cyferka. Jeżeli długo nie używa się tych określeń to i tak zapomni się.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *